Suroviny:
1 kg višní, 1/2 l - Rumu, 1/2 l - Vodky (alebo domácej bielej pálenky), 1 l - červeného vína, 1 kg kryštálového cukru, 3 cm celej škorice, 2 plátky citróna
Postup:
Všetko dáme spolu do skleneného 4 l pohára, občas premiešame, necháme 4 týždne lúhovať. Potom precedíme do fliaš.
Suroviny a postup:
1 l lihu nebo žitné, 2 kg višní, hrstku hrubě sekaných pecek, 50 g kandované pomerančové kůry, 2 menší kousky skořice, 5 hřebíčků, 500 g cukru moučka, 4 týdny nechat zaležet.
Griotka domáca 3
Suroviny a postup:
Do väčšieho pohára nasypeme umyté višne a presypávame ich kryštálovým cukrom - množstvo podľa chuti. Zalejeme jemnou vodkou, pevne uzavrieme a necháme lúhovať do jesene. Potom scedíme, višne zjeme (môžeme namáčať do čokolády) a griotku zriedime 1/2 litrom vodky a prevarenou vychladnutou vodou. Podľa potreby dosladíme a prelejeme do fliaš.
Suroviny:
1 kg višní, 0,5 l rumu, 500 g krupicového cukru
Postup:
Do nádoby (nejlépe třílitrové sklenice) dáme omyté višně, posypeme je cukrem a zalijeme rumem. Přikryjeme celofánem, dobře zavážeme a necháme asi 2 měsíce (dokud se cukr nerozpustí) v chladnu odležet.
Dobře vychlazený nápoj s višněmi podáváme ve vyšší skleničce doplněné delší lžičkou.
Suroviny a postup:
Na půl litru višňové šťávy přidejte půl litru rumu a podle toho, jak chcete mít griotku ostrou, dolijeme lepší vodkou a přidávám asi 0,4 cl griotkové tresti.
Suroviny a postup:
Přidávám, hřebíček a kousek celé skořice má to lepší chuť. Pocezené višně můžem používat na poháry a nebo jen tak mlsat, jsou dobrý (rumový)...
Griotka - super
Suroviny do 4 litrového pohára:
1,6 kg vykôstkovaných višní, 600 g cukru, kúsky celej škorice a 5 klinčekov, doplníme rumom, roztlčené kôstky z višní (zaviazané v gáze), jeden nakrájaný zelený orech, trochu červených ríbezlí
Postup:
Všetko dobre zamiešame, višne musia byť ponorené. Pohár zaviažeme plátnom, dáme na okno, občas premiešame a po 6 - ich týždňoch precedíme, necháme ešte nejaký čas usadiť a znova stočíme. Oddelí sa jemný kal, ktorý rovnako ako višne sa dá vaužiť pri pečení.
Vajcový likér 1
Suroviny:
1 konzerva sladeného kondenzovaného mlieka, 3 žĺtky, 100 g cukru, 1 šľahačka v prášku, 1 balíček vanilínového cukru, 0,5 l mlieka RAJO, 1 dl vodky.
Postup:
Žĺtky vyšľaháme s cukrom na penu a dôkladne rozmiešame s ostatnými prísadami. Mlieka môžeme pridať viac alebo menej, podľa toho, aký hustý chceme mať likér. Silnejší bude, keď pridáme viac vodky.
Suroviny:
8 žĺtkov, 20 dag práškového cukru, 2 vanilkové cukry, 1 konzerva sladeného kondenzovaného mlieka, 1 konzerva nesladeného kondenzovaného mlieka, 2, 5 dl (podľa chuti aj viac) rumu, koňaku, vodky
Postup:
Žĺtky vyšľahajte s cukrom, pridajte nesladené mlieko. Nad horúcou vodou zahrejte (nevarte) a pridajte sladené mlieko. Odstavte a za občasného miešania nechajte vychladnúť. Potom prilejte alkohol podľa chuti.
Suroviny:
10 vajec, 10 citrónov, 250 g práškového cukru, 0,5 l destilátu
Postup:
Vajcia dobre umyjeme, osušíme a zalejeme šťavou z citrónov. Necháme stáť 3-4 dni, potom vajcia otočíme a znova stáť ešte 3 dni. Škrupina sa rozpustí, vápno klesne na dno nádoby a vajcia zostanú len v blane. Blanu opatrne odstránime alebo vajcia vyberieme a cez cedník žĺtok i bielok precedíme k vápnu. Pridáme cukor, dôkladne premiešame a pridáme liehovinu. Necháme stáť do druhého dňa za občasného premiešania, až sa cukor rozpustí. Likér zlejeme do fliaš, uzavrieme a odložíme na tmavé chladné miesto.
Suroviny:
3 lyžičky kryštálového cukru, 2 klinčeky, 1 figu, 2 datle, 2 dl vody, štipku postrúhanej pomarančovej a citrónovej kôry, celú škoricu, 2 lyžice medu, 1 lyžicu domácej bravčovej masti, 4 dl domácej pálenky alebo vodky.
Postup:
Na panvici roztopíme cukor, necháme skaramelizovať, zalejeme vodou, pridáme umytú a postrúhanú pomarančovú a citrónovú kôru, celú škoricu, klinčeky, pokrájanú figu aj datle a med. Všetko spolu povaríme, kým sa cukor nerozpustí. Potom odstavíme z ohňa, prilejeme pálenku, bravčovú masť a zakryjeme. Keď sa masť roztopí, precedíme a podávame.
Suroviny:
0,7 l jemnej vodky, 5 polievkových lyžíc kryštáľového cukru, cesnak, 1/8 masla, 1 dl vody.
Postup:
Na panvici skaramelizujeme cukor, keď začne naberať hnedastú farbu, pridáme cesnak. Nesmie byť popučený cez pasírovatko, ale len pokrájaný nožíkom. Ak nám cukor začne tvrdnúť, pridáme maslo a asi 2-3 minúty necháme, aby maslo preniklo do cukru. Potom zalejeme 1 dl vody. Zmes sa rozvarí na tekutinu, do ktorej vlejeme 0,7 litra jemnej vodky. Pozor, vodka nesmie zovrieť! Hneď, ako začne bublať, odstaví sa, zakryje, čiže sa svojím spôsobom nechá "dôjsť". Pijeme ešte za tepla. Chlapi ho môžu piť aj s kúskami cesnaku, pre ženy sa môže hriatô scediť.
Suroviny:
400 kvetov - hlavičiek púpavy, 2 l vody, 1,5 kg kryštálového cukru, 2 citróny
Postup:
Kvety rozmixujeme, zalejeme 2 l vody a za stáleho miešania varíme 1/2 hod. Po vychladnutí zmes odstavíme, precedíme cez hustú gázu, alebo sito. Do precedenej zmesi pridáme cukor a varíme do mierneho zhustnutia. Nakoniec pridáme šťavu z citrónov, ešte povaríme.Horúcu zmes nalejeme do pohárov, uzavrieme a necháme vychladnúť.
Púpavový med nie je tak hustý ako včelí.
Suroviny:
2 kg višní, 0,5 kg cukru a 2,5 l rumu (pálenky – hruškovice)
Postup:
Do 2 l uhorkovej fľaše dáme odstopkované višne, zasypeme cukrom a zalejeme rumom. Občas premiešame, aby sa cukor rozpustil. Po 3 týždňoch, keď je cukor rozpustený, zlejeme, môžeme pridať trochu rumu a necháme ešte postáť. Višne dáme do malých pohárikov, zalejeme vodou a vysterilizujeme. Použijeme na pečenie.
Suroviny:
125 g borievok zrelých a čerstvých, 1 kúsok borievkovej vetvičky, trochu nadtrhnutej šupy z citróna, za štipku koriandra, za štipku pomletého kmínu, 0,7 L – 50 % alkoholu (vodka, gin, ovocné)
Postup:
Čerstvé borievky umyť a na papieri nechať minimálne 3 - 4 dni sušiť, borievky v mažiari rozdrviť, všetky zložky dať do fľaše zo širokým hrdlom, zaliať alkoholom a na chladnom mieste nechať približne 3 týždne postáť. Nezabudnúť denne fľašou potriasť, potom prefiltrovať a zavretú fľašu nechať minimálne 3 mesiace dozrieť, užívať (piť) ako liek.
Suroviny:
4 l bobulí bazy čiernej, 25 dag cukru na každý liter šťavy, 5 dag hrozienok, kúsok celej škorice + klinčeky, 1 dag celého zázvoru, 5 gr kvasníc na 5 l vody
Postup:
Bazu prepláchneme, oberieme, pridáme 4 l vody a varíme 1/2 hodiny. Precedíme, odmeriame, pridáme zbytok a prevaríme. K vychladnutému dáme kvasnice a necháme kvasiť. Po vyčistení fľaškujeme.
Suroviny:
1 kg šípok, 3 l vody, 1 kg cukru, 1 dag kyseliny citrónovej
Postup:
Šípky umyjeme a dáme do demižóna. Vodu s cukrom prevaríme, pridáme kyselinu citrónovú a vlažný roztok nalejeme na šípky. Necháme kvasiť na teplom mieste. Po stočení znova pridáme 2,5 l vody, 1,5 kg cukru a dáme kvasiť ako prvé víno.
Suroviny a postup:
1,5 l očištěných bezinek se svaří s 3,5 l vody. Po vychladnutí se přecedí přes plátno - vymačkat! a povaří se 1,80 kg cukru. Studené se vlije do 5 l láhve, přidá se 1,5 dag droždí. Víno kvasí 6 týdnů. Po stočení vydrží dlouho a nekazí se. Čím je stařší, je lepší a silnější..
Při chřipce vypijte skleničku svařeného vína - dělá divy.
Náhľad fotografií zo zložky foto bx